Pilarki tarczowe działają na tej samej zasadzie, co pilarki ukośne i tnące, jednak nie są one mocowane do cokołu, co daje pełną swobodę ruchu, umożliwiając wykonywanie swobodnych cięć prostych i łagodnie zakrzywionych. Podobnie jak w przypadku większości elektronarzędzi, modele różnią się ceną w zależności od dodatkowych funkcji, które zostały zastosowane w celu poprawy komfortu pracy użytkownika. Do okazjonalnego użytku wystarczy standardowy model podstawowy, jednak w przypadku częstszych lub solidnych projektów warto zainwestować w model o dużej wytrzymałości. Używając piły tarczowej do cięcia metalu, należy upewnić się, że pilarka tarczowa posiada ona zamkniętą obudowę silnika, która chroni silnik przed uszkodzeniami spowodowanymi przez metalowe wióry.
Jak używać pilarkę tarczową?
Pilarki tarczowe trzyma się obiema rękami, aby podtrzymywać i prowadzić brzeszczot przez obrabiany przedmiot, piła jest zawsze używana w ruchu „odpychania” z tylną częścią brzeszczotu osłoniętą osłoną, która porusza się otaczając brzeszczot w odpowiedzi na położenie obrabianego przedmiotu; górna część brzeszczotu jest osłonięta stałą osłoną. Większość modeli posiada dodatkową rękojeść umożliwiającą optymalne ułożenie dłoni podczas pracy oraz system szyn prowadzących umożliwiający ustawienie w linii cięcia.
Pilarka tarczowa – zadbaj o tarcze
Wybór właściwej tarczy jest ważny dla zachowania bezpieczeństwa i zapewnienia dokładnego cięcia. Należy używać wyłącznie tarcz i brzeszczotów przeznaczonych do cięcia metalu. Profesjonalna pilarka tarczowa doskonale nadaje się do cięcia aluminium, miedzi, ołowiu i innych metali nieżelaznych, natomiast diamentowe tarcze tnące doskonale poradzą sobie z cięciem stali nierdzewnej.